Schengen Nedir?

Schengen Nedir?

Avrupa Birliğinde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınırlardaki kontrollerini kaldırmışlardır. Böylece, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. Kısacası iç sınırlarda kontrol kaldırılmış dış sınırlarda ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmesine Schengen sözleşmesi diyoruz. Bunun için schengen vizesi de hayat geçirilmiştir. 

Schengen’e üye ülkeler şunlardır:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

NOT:  AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları kabul etmişlerdir.

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğer ülkelere serbestçe seyahat edebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta Schengen vizesi hangi ülke için alınmışsa ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır.

Mesela:  Almanya için alınan vize ile önce Hollanda’ya gitmek mümkün değildir. Ancak bir kere Almanya'ya gidildi ise sonraki seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır.

AB Komisyonu Schengen uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmakla sorumludur. Schengen ülkeleri ortak SIS (Schengen Information System) adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır .