Çin Basın Vizesi ( j Vizesi )

J1 Tipi Vize ,Çin Halk Cumhuriyeti’nde uzun süreli faaliyet yürüten medya kuruluşlarının çalışanı konumunda olup, Çin’de 180 günden fazla ikamet etmesi ya da bulunması gereken gazetecilere verilen vize türüdür. Altın Turizm Vize Departmanı size her türlü desteği ve hizmeti vermektedir. Çin basın vizesi seyahat plan ve programınıza göre verilmekte ve en fazla iki girişli olarak uygulanmaktadır.

J2 Tipi Vize ;Çin’e röportaj yapmak amacıyla giden yabancı uyruklu basın mensuplarının 180 günden kısa olan başvurularında verilen vize türüdür. J2 Vizesi başvurularında, başvuranın Çin’in yetkilendirilen kurumları tarafından Çin’e röportaj yapmak üzere davet edilen yabancı uyruklu gazeteci olması durumunda, Çin’de yetkilendirilen ilgili kurumun vize bildirim formunun sunması sonucunda yapılan değerlendirmeler sonucunda vize verilebilir. Çinin kurumları tarafından davet edilmemiş basın mensuplarının aşağıdaki evrakları mutlaka sunması gerekmektedir.

çin basın vizesi acentesi olan Altın Turizm vize departmanı, Çin başkonsolosluğu yada büyük elçiliği tarafından verilen turistik vize başvurularınızda  size her türlü desteği ve hizmeti vermektedir. Çin basın vizesi seyahat plan ve programınıza göre verilmekte ve en fazla iki girişli olarak uygulanmaktadır.

çin basın vizesi

Çin Basın Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport : Başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay süresi ve iki boş vize sayfası olan yeni tip çipli pasaportun aslı. Eski tip lacivert pasaportlara vize verilmemektedir.
 • Fotoğraf: 2 Adet arka fonu beyaz, önden çekilmiş, mat kağıda basılmış, beyaz kıyafetli olmayan ve gözlük kullanılmayan fotoğraf. Fotoğraf boyutları ve özellikleri için yandaki fotoğrafa tıklayınız.
 • Dilekçe: Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe. Dilekçe örneği için yandaki belgeye tıklayınız.
 • Şirket Faaliyet Belgesi: Çin basın vizesi başvurusu yapacak pasaport sahibinin bağlı bulunduğunuz şirkete ait  Ticaret – Sanayi – Esnaf vb. odalarından alacağınız, son 6 aya ait olan orijinal faaliyet belgesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi: Bulunduğunuz yıl a ait onaylı vergi levhası olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Fotokopi yazı ve fotoğrafların net olduğu renkli veya siyah beyaz fotokopi olmalıdır.
 • Davet Mektubu: Çin’deki resmi kurumlardan alınacak olan resmi davet mektubunun aslı.
 • Basın Kartı: Tarih itibari ile geçerli basın kartı.
 • Ticaret Sicil Gazetesini : Şirket son 6 ay içerisinde adres değişikliği yapmışsa adres değişikliğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesini de sunmak zorunludur.
 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay süresi ve iki boş vize sayfası olan yeni tip çipli pasaportun aslı. Eski tip lacivert pasaportlara vize verilmemektedir.
 • Fotoğraf: 2 Adet arka fonu beyaz, önden çekilmiş, mat kağıda basılmış, beyaz kıyafetli olmayan ve gözlük kullanılmayan fotoğraf. Fotoğraf boyutları ve özellikleri için sağ sütundaki yazıyı tıklayınız.
 • Dilekçe: Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe.
 • Şirket Faaliyet Belgesi: Bağlı bulunduğunuz Ticaret – Sanayi – Esnaf odalarından veya benzeri odalardan alacağınız, son 6 aya ait olan orijinal faaliyet belgesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi: 2015 yılı onaylı olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Fotokopi yazı ve fotoğrafların net olduğu renkli veya siyah beyaz fotokopi olmalıdır.
 • Vize Davet Mektubu: Röportaj yapılacak kurum ya da şahıs tarafından gönderilen davet yazısının aslı.
 • Basın Kartı: Başvuran kişinin basın kartı, gazetecilik belgeleri fotokopileri ve irtibat bilgileri.
 • Başvuru Yazısı: Ait olduğu basın kuruluşu si tarafından imzalanmış Çin’e röportaj amaçlı gitme başvuru yazısı. Yazıda; kişi listesi, gidiş ve dönüş tarihleri, Röportajın yeri ve konusu, Kurumun kısa bir tanıtımı, Adres, Telefon, Faks gibi bilgiler olmalıdır. Ayrıca yazıda Çin’de yapılacak faaliyet, detaylı bir şekilde belirtilmelidir.
 • Ticaret Sicil Gazetesi : Çin basın vizesi alacak başvuru sahibinin çalıştığı şirket son 6 ay içerisinde adres değiştirmiş ise adres değişikliğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesini de sunmak zorunludur.

İndirebileceğiniz Başvuru Formları ve Dilekçeleri

Çin basın vizesi başvuru için gerekli olan formlar ve dilekçeler .pdf / Acrobat Reader formatında olup sağ tık ( farklı kaydet ) komutu ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilerseniz üzerine tıklayarak browserınızda inceleyebilirsiniz.

Belge Örnekleri

Çin basın vizesi başvurusu için gerekli olan ve özellikle sizi davet eden firma ve kişilerden gelmesi gereken belgelere bazı örnekleri  fotoğrafların üzerene tıkladıktan sonra açılacak pop-up ta kolayca ve daha büyük şekilde inceleyebilirsiniz.

Fotoğraf Örneği
çin vizesi fotoğraf ölçüleri
İş Lisans Örneği
çin firma lisans örneği
Basın Bildirim Örneği
Çin Basın Vizesi

Sık Sorulanlar

Çin basın vizesi ücreti , alacağınız vize tipine göre değişiklik göstermektedir. Çin Transit Vize ,Single  vize, Double Vize ve Multiple vize fiyatlarımızı ilgili sayfamızdan öğrenebilir yada müşteri hizmetlerimizi arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca basın vizesi almak için önce çalışma vizeside almalısınız bu yüzden vize ücreti ve giderlerinde bunu hesap etmeniz gerekir.

Çin basın vizesi başvuru işlemleri  için tüm evrakların ve vize ücretinin tahsilinden itibaren yaklaşık 8- 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. İlk defa yurt dışına çıkacak yolcular için süre biraz daha uzayabilmektedir.